10 działań, które pomogą Ci wytrwać w noworocznym postanowieniu

Każdego roku miliony ludzi podejmują postanowienia noworoczne, mając nadzieję na wywołanie pozytywnych zmian. Powtarzające się tematy każdego roku obejmują bardziej aktywne podejście do zdrowia i kondycji, poprawę finansów oraz naukę nowych rzeczy w celu rozwoju osobistego i zawodowego. Możliwe, że więcej niż kilka z 10 najczęstszych postanowień będzie wyglądać znajomo:

 • Być aktywnym fizycznie
 • Schudnąć
 • Być zorganizowanym
 • Nauczyć się nowych umiejętności lub hobby
 • Żyć pełnią życia
 • Zaoszczędzić więcej pieniędzy / wydawać mniej pieniędzy
 • Rzucić palenie
 • Spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi
 • Więcej podróżować
 • Czytaj więcej

Jeśli rzeczywiście chcesz zrealizować swoje postanowienia noworoczne w tym roku, potrzebujesz realnego planu. Poniżej znajdziesz 10 kroków, które Ci w tym pomogą:

 

 1. Mentalnie przygotuj się na zmianę.

Zmiana mocno zakorzenionych nawyków nie jest łatwym zadaniem. Dlatego, zanim zaczniesz pracować nad swoim postanowieniem, trzeba zrobić krok w tył – by przygotować się do zmian. To dobry moment na powrót do zeszłorocznych postanowień i zastanowienie się nad osiągnięciami poprzedniego roku: co postanowiłem zrobić w ubiegłym roku? Czy udało mi się zrealizować cel? Jakie błędy popełniłem? Czy zrobiłem postęp? To dobry moment na pokorne przyznanie się do błędów, ale i rozkoszowanie się sukcesami. Zwłaszcza te przyjemne wspomnienia pomogą Ci w chwilach kryzysu.

Myśląc nad wprowadzeniem zmian, pamiętaj o ważnych zasadach:

 • Bądź pozytywny
 • Zmiana powinna być stopniowa
 • Opieraj się na mniejszych zmianach
 • Pozostaw trochę miejsca na błędy.

 

 1. Ustaw cel, który Cię motywuje.

To aż nie prawdopodobne jak często ustalamy sobie cele, na których tak naprawdę nam nie zależy. Często są one podyktowane przez szefa, partnera, rodzinę czy znajomych. Oczywiście, korzystnie jest mieć zewnętrzne wsparcie, lecz jeśli podjęte postanowienie nie jest w 100% Twoje, szanse na jego realizację maleją. Dlatego by zrealizować podjęte działania, musisz upewnić się, że wyznaczony cel jest dla Ciebie ważny, a osiągnięcie go ma dla Ciebie realną wartość lub korzyść. Te dwie rzeczy zapewnią powód i chęć podjęcia działania – czyli motywację!

 

 1. Określenie priorytetów.

Częstym błędem w planowaniu jest zbyt wiele i zbyt różnych celów. Wszyscy chcemy nauczyć się 25 różnych języków, 15 nowych umiejętności zawodowych i wyeliminować 5 złych nawyków, ale niestety, nie jesteśmy superbohaterami. Musimy realnie oszacować, ile czasu możemy przeznaczyć na działania związane z naszym postanowieniem. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest lista priorytetów, która pozwoli uporządkować najważniejsze działania. Lepiej radzić sobie z jedną rzeczą dobrze niż z kilkoma słabo. Wtedy zmotywuje nas to do poszerzania  umiejętności.

Planując postanowienie noworoczne trzeba również brać pod uwagę nasze ograniczenia i możliwości – nauka żeglarstwa może się nie udać, jeśli mieszkasz w górach, a dłuższy urlop w pracy możesz wykorzystać raz w roku, wczesną wiosną.

 

 1. Bądź konkretny

Planując cele łatwo ustalić je źle. Dlatego z pomocą przychodzi struktura ustalania celów SMART.

MĄDRE cele są:

Specific (specyficzne) – Ustal cel tak wyraźnie, jak to możliwe. Przykład? Rzucenie palenia jest lepsze niż bycie zdrowym. Chociaż „bycie zdrowym”  jest świetne, to sformułowanie można interpretować na wiele sposobów.

Measurable (mierzalne) – Jeśli to możliwe, określ mierzalnie swój cel np. Stracę 10% masy ciała, zaoszczędzę 10 000 zł.

Attainable (osiągalny) – Wybierz cel w miarę swoich możliwości, który jednak stanowi wyzwanie. Zawarcie 100 znajomości w tym roku byłoby niesamowite, ale prawdopodobnie bardzo trudne. Z drugiej strony nawiązanie 10 nowych znajomości jest wykonalne.

Relevant (ważne) – Dostosuj go do swoich priorytetów i celów.

Time-sensitive (ograniczone czasowo) – Daj sobie ramy czasowe na osiągnięcie celu. Termin zaszczepi trochę pilności i zapewni czas, po którym będziesz mógł świętować swój sukces.

 

 1. Rozbij duże cele na mniejsze.

Wielu z nas ma tendencję do nadgorliwości, jeśli chodzi o postanowienia. Mamy najlepsze intencje i możemy przypadkowo przyjąć cel, który jest zbyt duży, aby go osiągnąć. Dlatego pomocne jest podzielenie dużego celu na mniejsze, które są bardziej osiągalne.

Dzielenie dużego celu-łatwiej powiedzieć niż zrobić. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć Twój duży cel:

Utwórz listę małych zadań

Ustal ich priorytet

Zdecyduj, ile czasu wymaga każde zadanie

Przydziel odpowiednio zasoby

Skoncentruj się na następnym kroku, a nie na wielkim celu

 

 1. Zapisz swoje cele.

Chociaż dobrze jest mieć cele w głowie, bardzo ważne jest ich udokumentowanie. Oto sześć powodów, dla których warto zapisać swoje cele:

 • Łatwo je zapomnieć. Choć może się to wydawać głupie, jesteśmy ludźmi, a ludzie łatwo się rozpraszają i zapominają.
 • Zapisanie postanowień pomaga wyjaśnić, co chcesz osiągnąć. Zmusza cię do podejmowania decyzji i precyzowania swoich słów.
 • Pisanie potwierdza intencję, ale należy podjąć działania, aby osiągnąć rozwiązanie. Posiadanie pisemnego opisu celów jest ciągłym przypomnieniem o podjęciu działań.
 • Pisemne cele mogą działać jak filtr i wskazówka, które możliwości należy realizować. Każdego dnia należy podjąć milion decyzji. W razie wątpliwości odwołaj się do celów, które wyznaczyłeś, aby dyktować drogę naprzód.
 • Udokumentowane cele pomogą ci pokonać opór przed postępem. Wyznaczamy sobie cele, aby iść naprzód, ale istnieje naturalny opór przed zmianami. Twoje pisemne cele pobudzają cię do przodu, gdy uderzysz w próg zwalniający lub przeszkodę.
 • Wreszcie pisemne cele przypominają o tym, jak daleko zaszedłeś i co osiągnąłeś. Miło jest popatrzeć na to pod koniec przyszłego roku i wiedzieć, że Twoja decyzja została zrealizowana.

 

 1. Podziel się swoimi postanowieniami z innymi.

Wspaniale jest stworzyć rozwiązanie dla siebie, a może nawet zapisać je, ale jeśli nikt o tym nie wie, łatwo o tym zapomnieć, a nawet zignorować. A kiedy tego nie osiągniesz, nikt tego nie zauważy.

Z drugiej strony, gdy ogłosisz swój cel, czujesz się zobowiązany do wykonania go, by nie zawieść innych. Poczucie winy jest często silniejsze niż motywacja. Rezultatem jest to, że gdy odniesiesz sukces, ludzie, z którymi się dzieliłeś, będą świętować z tobą!

Jeśli chcesz przenieść dzielenie się celami na wyższy poziom, możesz zorganizować grupę wsparcia (Mastermind). Grupa mastermind to zbiór silnie zmotywowanych ludzi, którzy mają wspólny cel i chcą się wzajemnie zachęcać i pomagać w ulepszaniu.

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na tworzenie grupy, innym sposobem na osiągnięcie tego samego rezultatu jest opublikowanie postu na Facebooku, w którym deklarujesz swoje zamiary wszystkim znajomym. Możemy się założyć, że ludzie będą cię pytać o Twoje postępy w ciągu roku!

 

 1. Zautomatyzuj, jeśli to możliwe

Dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobnie masz w kieszeni technologię, która może pomóc Ci automatyzacji – aplikacje przypominające.

Obecnie istnieje wiele różnych aplikacji i usług, które pomogą Ci postępować zgodnie z twoimi postanowieniami. Te zwykle bezpłatne narzędzia mogą zapewnić ciągłe przypomnienie. Oprócz nich są też „listy rzeczy do zrobienia” i aplikacje do zarządzania zadaniami, które mają możliwość planowania przypomnień. Uwaga: wszystkie aplikacje nie pomogą ci wykonać pracy, ale służą do ciągłego przypominania o pracy, którą należy wykonać.

 

 1. Regularnie sprawdzaj swoje postanowienie

Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli nie myślisz o swoim postanowieniu regularnie, nie zamierzasz go przestrzegać. Dlatego kluczową częścią realizacji celu jest regularny przegląd. Powinien być co najmniej raz w miesiącu, ale im częściej, tym lepiej.

Oto jeden ze sposobów włączenia przeglądu celów do rutyny:

 • Zaplanuj comiesięczną recenzję „dużego celu” w pierwszym tygodniu każdego miesiąca. Będzie to służyć jako spotkanie planistyczne, w ramach którego będziesz przekazywać mniejsze zadania i cele do różnych tygodni w ciągu miesiąca.
 • Wykonuj cotygodniowe odprawy, aby sprawdzić postęp w realizacji celu miesięcznego.
 • Ustaw codzienne przypomnienie dla mniejszych zadań.
 • Myślenie o postanowieniu każdego dnia może wydawać się trochę szalone, ale to te mniejsze, stopniowe kroki prowadzą do ogromnych zmian w ciągu roku.

 

 1. Jeśli spadniesz z toru, wróć szybko.

Nie od razu Rzym zbudowano. Ustaliliśmy, że rozwiązanie zajmie trochę czasu i wiemy, że zmiana jest trudna. Wiemy, że powinniśmy zostawić miejsce na błędy i niepowodzenia. Pamiętaj o następujących rzeczach:

 • Pominięcie zadania pośredniego nie jest całkowitym niepowodzeniem
 • Nieosiągnięcie celu w 10% lub nawet 80% nie jest całkowitą porażką
 • Późne zakończenie zadania nie jest całkowitą porażką
 • Chwila słabości nie ma znaczenia w dłuższym wymiarze czasu

Niepowodzenia mogą się zdarzyć, ale pod warunkiem, że są one odpowiednio traktowane, nie wpłyną na wielki cel. Kluczem do sukcesu jest unikanie nastawienia defetystycznego za wszelką cenę, tj. „No cóż, odpuściłem raz, dlaczego miałbym w ogóle to robić”.

Jeśli dojdzie do niepowodzenia, ważne jest, aby zrozumieć, co doprowadziło do tego momentu i jak można uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości, np. „Jeśli gram w gry wideo po pracy, nie pójdę na siłownię. Nie graj w gry wideo po pracy!” popełnisz błąd, zaakceptuj go i przejdź do następnej rzeczy. Kilka drobnych błędów nie powinno zepsuć Twojego postanowienia na cały rok!

Mamy nadzieję, że te 10 kroków pomoże Ci zrealizować swoje postanowienia i sprawi, że 2020 będzie najlepszym jak dotąd rokiem. Obserwuj nasze profile społecznościowe a pomożemy Ci wytrwać w noworocznym postanowieniu!

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email