5 mitów związanych ze snem

Wbrew pozorom prawidłowa higiena snu nie pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia dietetyka – związek jakości snu z masą ciała został potwierdzony i wiadomo, iż wpływa on na regulację apetytu. Sen to czynność, która zajmuje (a przynajmniej powinna) dużą część naszej doby, dlatego też bardzo często wszelkie zagadnienia związane ze snem są szczegółowo analizowane i rozpatrywane przez naukowców.

Tym razem naukowcy z NYU Langone Health przeanalizowani najczęściej pojawiające się mity dotyczące snu. Ocenie poddana aż 8 tysięcy serwisów internetowych, co pozwoliło na zdiagnozowanie aż 20 mitów związanych ze snem. Poniżej przedstawiamy te, które wydają się najbardziej popularne oraz szkodliwe:

MIT 1 Dorosły człowiek potrzebuje 5 lub mniej godzin snu w trakcie doby

Wg aktualnego stanu wiedzy krótszy sen związany jest z poważnym ryzykiem zdrowotnym – zwłaszcza w odniesieniu do chorób układu krążenia i wyższej śmiertelności. Rekomendowany czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na nocną regenerację to 7, maksymalnie 8 godzin.

MIT 2 Alkohol pity przed snem pomaga zasnąć

O ile alkohol wypity przed snem, całkiem szybko (zależnie od ilości oraz osobniczej tolerancji) pomaga zasnąć, tak jakość snu danej nocy zdecydowanie spada – zaburzony jest rytm nocny. Co to oznacza? Iż kolejnego dnia obudzimy się niewyspani oraz zmęczeni.

MIT 3 Oglądanie telewizji przed snem pomaga się zrelaksować i zasnąć

Ten mit dementujemy z dwóch powodów: pierwszy to emisja światła niebieskiego (takiego samego dla wszystkich urządzeń elektronicznych jak smartfon, tablet czy laptop), który daje sygnał do mózgu, iż powinien być wybudzony, w momencie, gdy nam zależy, aby wyciszyć się i zasnąć. Drugi powód, iż treści, jakie oglądamy w telewizji (czy Interecie) nierzadko powodują stres: szczególnie filmy akcji czy programy informacyjne.

MIT 4 Gdy nie możesz zasnąć leż w łóżku i próbuj zasnąć

W sytuacji, gdy długo nie możemy zasnąć, leżenie w łóżku nie jest dobrym rozwiązaniem – lepszą opcją jest wstać na chwilę i przy przygaszonym świetle zrobić coś, co nas uspokaja. Zmniejszy to dyskomfort związany z leżeniem w łóżku „na siłę”.

MIT 5 opcja drzemki w budziku jest dobra dla snu

Niestety-użycie funkcji drzemki w budziku spowoduje, iż zaraz wrócimy do snu, lecz będzie to on o bardzo niskiej jakości. W związku z tym korzystniej jest wstać od razu, niż korzystać z czasem nawet kilku drzemek.

 

Sleep myths: an expert-led study to identify false beliefs about sleep that impinge upon population sleep health practices. Rebecca Robbins and all. Sleep Health, April 2019

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email