Białko serwatkowe nie tylko dla sportowców!

Poprawa glikemii poposiłkowej

Użyteczność suplementów białka serwatkowego nie kończy się na osobach trenujących. Może ono być skutecznym środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy typu II. Wykazano, że dodatek białka serwatkowego do śniadania zmniejsza poziom glukozy we krwi. Efekt ten występuje ze względu na stymulację większego wydzielania insuliny. Co więcej, wpływ na glikemię występuje nawet przy małych dawkach. Według badań stosowanie 15 g białka serwatkowego przed posiłkiem o wysokim ładunku glikemicznym poprawiało glikemię poposiłkową u osób z cukrzycą typu II.

Białko serwatkowe a odchudzanie

Na rynku możemy znaleźć różne suplementy na redukcję. Podczas gdy ich działanie niekoniecznie jest dobrze zbadane, to właśnie białko serwatkowe ma realny wpływ – może hamować apetyt. Co więcej, białko serwatkowe korzystnie wpływa także na uczucie sytości. Proste środki dają czasem zaskakująco dobre rezultaty. Właściwości te są niezwykle ważne. Doskwierający głód czy podjadanie między posiłkami może znacząco zaburzać redukcję masy ciała.

Wpływ białka serwatkowego na zdrowie

Temat szkodliwości różnego rodzaju suplementów diety jest bardzo często spotykany. Często jednak obawy są bardzo wyolbrzymione. Dochodzi nawet do sytuacji, że niektórzy poważnie zastanawiają się, czy białko to sterydy. Wynika to oczywiście z braku wiedzy na ten temat. Białko serwatkowe wykazuje szereg pozytywnych właściwości jak korzystny wpływ na regenerację czy glikemię. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieją jakieś potencjalnie negatywne efekty. Popularne jest stwierdzenie Paracelsusa, że to dawka czyni truciznę. Nie inaczej jest w przypadku białka serwatkowego. Nadużywanie tej substancji przez długi okres może prowadzić do pewnych negatywnych skutków między innymi ze strony wątroby czy nerek . Niemniej jednak jest to suplement bezpieczny. Stosowany przez osoby zdrowe we właściwych ilościach nie powinien powodować negatywnych konsekwencji.

Białko serwatkowe w przeciwdziałaniu sarkopenii

Sarkopenia jest związaną z wiekiem utratą sprawności mięśni szkieletowych oraz spadkiem masy mięśniowej. Spadek sprawności fizycznej wywiera ogromny wpływ na całkowitą jakość życia. Osoba dotknięta sarkopenią może mieć utrudnione codzienne funkcjonowanie. Sarkopenia skorelowana jest nawet z przedwczesną śmiercią. Istnieją dowody na to, że białko serwatkowe ma zastosowanie w przeciwdziałaniu rozwojowi tego schorzenia.

Zastosowanie w terapii przeciwnowotworowej

Mniej oczywistym zastosowaniem białka serwatkowego jest wspieranie terapii nowotworowej. Nie chodzi tu o walkę z samym nowotworem, a pomoc w ograniczaniu negatywnych skutków chemioterapii. Suplementacja białka serwatkowego jest działaniem w celu łagodzenia zespołu kacheksji nowotworowej. Dodatkowo pozwala na poprawę odżywienia, składu ciała i siły mięśni pacjentów w trakcie chemioterapii.

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email