5 mitów związanych ze snem | BoxKitchen

5 mitów związanych ze snem

Wbrew pozorom prawidłowa higiena snu nie pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia dietetyka – związek jakości snu z masą ciała został potwierdzony i wiadomo, iż wpływa on na regulację apetytu. Sen to czynność, która zajmuje (a przynajmniej powinna) dużą część naszej doby, dlatego też bardzo często wszelkie zagadnienia związane ze snem są szczegółowo analizowane i rozpatrywane przez naukowców.

Tym razem naukowcy z NYU Langone Health przeanalizowani najczęściej pojawiające się mity dotyczące snu. Ocenie poddana aż 8 tysięcy serwisów internetowych, co pozwoliło na zdiagnozowanie aż 20 mitów związanych ze snem. Poniżej przedstawiamy te, które wydają się najbardziej popularne oraz szkodliwe:

MIT 1 Dorosły człowiek potrzebuje 5 lub mniej godzin snu w trakcie doby

Wg aktualnego stanu wiedzy krótszy sen związany jest z poważnym ryzykiem zdrowotnym – zwłaszcza w odniesieniu do chorób układu krążenia i wyższej śmiertelności. Rekomendowany czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na nocną regenerację to 7, maksymalnie 8 godzin.

MIT 2 Alkohol pity przed snem pomaga zasnąć

O ile alkohol wypity przed snem, całkiem szybko (zależnie od ilości oraz osobniczej tolerancji) pomaga zasnąć, tak jakość snu danej nocy zdecydowanie spada – zaburzony jest rytm nocny. Co to oznacza? Iż kolejnego dnia obudzimy się niewyspani oraz zmęczeni.

MIT 3 Oglądanie telewizji przed snem pomaga się zrelaksować i zasnąć

Ten mit dementujemy z dwóch powodów: pierwszy to emisja światła niebieskiego (takiego samego dla wszystkich urządzeń elektronicznych jak smartfon, tablet czy laptop), który daje sygnał do mózgu, iż powinien być wybudzony, w momencie, gdy nam zależy, aby wyciszyć się i zasnąć. Drugi powód, iż treści, jakie oglądamy w telewizji (czy Interecie) nierzadko powodują stres: szczególnie filmy akcji czy programy informacyjne.

MIT 4 Gdy nie możesz zasnąć leż w łóżku i próbuj zasnąć

W sytuacji, gdy długo nie możemy zasnąć, leżenie w łóżku nie jest dobrym rozwiązaniem – lepszą opcją jest wstać na chwilę i przy przygaszonym świetle zrobić coś, co nas uspokaja. Zmniejszy to dyskomfort związany z leżeniem w łóżku „na siłę”.

MIT 5 opcja drzemki w budziku jest dobra dla snu

Niestety-użycie funkcji drzemki w budziku spowoduje, iż zaraz wrócimy do snu, lecz będzie to on o bardzo niskiej jakości. W związku z tym korzystniej jest wstać od razu, niż korzystać z czasem nawet kilku drzemek.

 

Sleep myths: an expert-led study to identify false beliefs about sleep that impinge upon population sleep health practices. Rebecca Robbins and all. Sleep Health, April 2019