Czy postanowienia noworoczne mają sens?

Wiele osób wraz z początkiem nowego roku postanawia zmianę w istotnych dziedzinach życia. Jednak często cały zapał i entuzjazm kończy się kilka dni od rozpoczęcia. Czy w takim razie postanowienia mają sens? Czy warto podejmować wyzwanie?

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Clinical Psychology (1) tylko 46% osób, które podjęły noworoczne postanowienia, odniosło sukces. Oznacza to, że ponad połowa osób, zawiedzie. Czy to zły wynik? Dla nas szklanka zawsze jest do połowy pełna i cieszy nas, że prawie połowa noworocznych postanowień została spełniona. Co więcej, z tego samego badania dowiemy się, że tylko 4% osób, które nie poczyniło postanowień noworocznych, ale miało jakiś cel w nowym roku, zrealizowało go. Bazując na tym badaniu możemy odpowiedzieć… TAK robienie postanowień noworocznych ma sens.

Warto również wiedzieć, iż 30% osób z postanowieniami noworocznymi rezygnuje ze swoich postanowień, przed upływem dwóch tygodni! (Uniwersytet Scranton) Bądźcie zatem czujni i kształtujcie silną wolę. Czas działa na Waszą korzyść.

Uważasz, że nie masz silnej woli? Słaba wymówka! Badacze z Uniwersytetu Stanforda wykazali, że masz tyle silnej woli, ile chcesz mieć. Silną wolę możesz trenować jak wiele innych cech psychicznych czy fizycznych. Naszym zdaniem warto!

 

(1) Norcross JC, Mrykalo MS, Blagys MD. Auld lang syne: success predictors, change processes, and self-reported outcomes of New Year’s resolvers and nonresolvers. J Clin Psychol. 2002 Apr; 58(4): 397-405. PubMed PMID: 11920693.

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email