Eko sztućce

W czasie tegorocznych wakacji rozpoczęliśmy naszą eko kampanię. Do papierowych toreb, które są z nami od początku działalności firmy, dołączyły dobrowolnie dodawane eko sztućce oraz papierowe słomki. Zastąpiły one te klasyczne – produkowane z tworzyw powstałych z nieodnawialnych surowców.

Niektórych może dziwić wygląd naszych eko sztućców. Tylko pozornie wyglądają one jak wykonane ze zwykłego plastiku. Tak naprawdę są to w 100% biodegradowalne oraz kompostowalne zestawy wykonane z bioplastiku (PLA), zapakowane w opakowanie z C-PLA z papierową serwetką.

Czym jest PLA?

PLA to najszerzej stosowany polimer pochodzący z odnawialnych źródeł-w pełni biodegradowalny i kompostowalny. Powstaje w wyniku polimeryzacji kwasu mlekowego, pochodzącego z takich źródeł jak trzcina cukrowa, ziemniaki czy tapioka. Żeby skrobia została zamieniona na bioplastik PLA, jest najpierw poddawana wysokiej temperaturze, dzięki której zostaje usunięta glukoza. Glukozę następnie fermentuje się na kwas mlekowy, który się zbiera i polimeruje do postaci polilaktydu PLA. Brzmi skomplikowanie-jednak produkcja PLA zużywa nawet 65% mniej energii niż plastik powstający z ropy naftowej.

PLA to najtrwalszy surowiec w swojej grupie. Odporny jest na wodę oraz wysokie temperatury (do 93oC). Uwaga – nie wkładaj swoich eko sztućców do kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. Również bardzo niskie temperatury (poniżej -20oC) mogą spowodować ich uszkodzenie.

Jak postępować z eko sztućami?

Zarówno sztućce, jak i ich opakowanie wykonane są z surowca biodegradowalnego i podlegającemu kompostowaniu. Po użyciu nie wyrzucaj ich jednak do przydomowego kompostownika lub pojemnika na plastik. Należy je wyrzucić do kosza przeznaczonego na bioodpady (zwykle brązowego). Dzięki temu trafią do przemysłowej kompostowni, gdzie w odpowiednich warunkach ulegną rozkładowi w czasie od 45 do 90 dni, nie produkując przy tym żadnych szkodliwych dla przyrody substancji.

W związku z tym, iż biotworzywa często nie różnią się wyglądem od tych tradycyjnych, należy zwracać szczególną uwagę na etykiety na nich umieszczone. Informacja „degradowalne w 100%” lub „przyjazne dla środowiska” to za mało – konieczne jest podanie znaku certyfikacji oraz numeru. W naszym przypadku to certyfikat wydany przez United States Department of Agriculture (USDA) a numer to CERT#891051. To jest gwarancja tego, iż produkt rzeczywiście ulega biodegradacji.

Bądź Eko z Box Kitchen!

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email