Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania

Podjęcie decyzji o wdrożeniu diety redukcyjnej powinno wiązać się z mocną edukacją w temacie racjonalnego żywienia. Pozwoli to na uniknięcie błędów, jakie często powielane są podczas stosowania diety. Zapoznajcie się z nimi i nigdy ich nie popełniajcie.

1. Źle wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne.

Podstawą prawidłowo przeprowadzonej redukcji jest ujemny bilans kaloryczny w spożywanych przez nas posiłkach. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju kalkulatory obarczone są dość dużym marginesem błędu. Powinieneś traktować takie wyliczenia jako podstawę, która będzie stanowiła punkt wyjścia do dalszych świadomych działań. Może się okazać, że zanim zaczniesz redukować tkankę tłuszczową będziesz musiał zmienić swój bilans kaloryczny kilkukrotnie. Zachowanie obiektywnego spojrzenia na sytuację jest tutaj kluczowe.

2. Przewlekła głodówka zamiast deficytu kalorycznego.

Uwalnianie energii z rozpadu tkanki tłuszczowej jest jednym z mechanizmów adaptacyjnych do występowania okresów głodu lub okresów z ograniczonym dostępem do pożywienia. Pamiętaj o tym, jeżeli chcesz uzyskać efekty bez uszczerbku na zdrowiu. Zbyt duże ograniczenie spożycia kalorii w długiej jednostce czasu z pewnością doprowadzi do pogorszenia stanu Twojego zdrowia. Organizm uruchomi szereg zmian adaptacyjnych, które wpłyną na Twoje gorsze samopoczucie.

3. Zbyt małe spożycie wody

Niewystarczająca podaż wody, która może powodować uczucie podobne do tego, gdy jesteśmy głodni. Jej konsekwencją jest większe spożycie żywności, zwykle w postaci przekąsek. Niewystarczające spożycie wody będzie prowadziło do odwodnienia. O odwodnieniu pisaliśmy już w inny artykule.

4. Za mało, brak lub zła ocena aktywności fizycznej.

Często mamy mylny obraz naszej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Bywa, że i błędnie oceniamy naszą systematykę i intensywność treningów. To bardzo powszechny problem. Taka zła ocena sytuacji może wpłynąć negatywnie na cały proces już na samym początku, gdy obliczamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne (podstawiamy poziom aktywności do wzoru). Pamiętaj! Nie ma skuteczniejszego „leku” na odchudzanie niż systematyczna aktywność fizyczna i deficyt kaloryczny.

5. Brak treningu oporowego/siłowego.

Wielu przecenia wartość treningu aerobowego w redukcji tkanki tłuszczowej. Jeżeli chcemy efektywnie tracić tkankę tłuszczową i zadbać o estetykę naszej sylwetki. Koniecznością jest trening oporowy/siłowy. Niestety Panie w obawie przed rozrostem tkanki mięśniowej rezygnują z takiego rodzaju treningu. Niesłusznie. Bez obaw, kobiety z natury nie są tak predysponowane jak mężczyźni do rozrostu mięśni. Pamiętajmy, że każdy gram mięśni więcej będzie doskonałym miejscem przepalania kalorii. To właśnie osoby z większą masa mięśniową będą zużywały więcej kalorii w czasie każdego dnia.
Warto pamiętać o wartości jaką niesie trening oporowy w kwestii unikania kontuzji i poprawy ogólnej sprawności.

6. Za mało snu. Słaba higiena snu.

Na nasze ciało największy wpływ ma dieta, ruch i sen. Jeżeli zlekceważymy którykolwiek z powyższych czynników ograniczymy skuteczność lub uniemożliwimy zrealizowanie planu zmiany naszego ciała na lepsze. Jesteś ciekaw jak poprawić jakość swojego snu? Zostaw komentarz.

7. Podjadanie.

Zaplanuj swoje posiłki. Bardzo często powodem podjadania jest występowanie głodu w konsekwencji zbyt dużych odstępów czasowych pomiędzy posiłkami lub „zajadanie” stresu.
Z pierwszym poradzisz sobie poprzez regularne rozplanowanie posiłków, a z drugim poprzez techniki rozładowywania stresu. Nie bagatelizuj tego. Podjadanie to Twój największy wróg. Czasem niezauważalny.

8. Żywność przetworzona, cukier i alkohol.

Potrafią uzależniać. Są w większości bezwartościowe. Zaburzają poczucie głodu i sytości. (Kto do wina nie zjadł deski serów, albo orzeszków do piwa?) Są czynnikami antyżywieniowymi. Nie demonizujemy ich ale zdecydowanie ich ilość w diecie powinna być ograniczona. Praktyka wielu dietetyków pokazuje, że składowe te są częstym powodem porażki w czasie odchudzania. Podobnie bywa z produktami light. Sięgamy po nie bezkrytycznie. Zwabieni ich nazwą.

9. Źle przygotowane menu. Godziny spędzone na zakupach i w kuchni. Monotonia.

Pamiętajmy! Najlepsza dieta to taka na której możemy wytrwać. Jeżeli mamy poświecić znaczną część naszego dnia na działania związane z gotowaniem lub gdy dieta jest monotonna to możemy być pewni, że jest to kwestia czasu, kiedy z niej zrezygnujemy.

10. Realny cel.

Nie tyjemy 10kg w tydzień. Nie oczekujmy zatem, że zrzucimy 10kg w 7 dni. Realne cele są ważne aby uniknąć rozczarowania. Pamiętaj odchudzanie to proces. Wymaga czasu… ale warto!

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email