Suplementacja diety w Polsce

Rynek suplementów diety zarówno w Polsce, jak i na Świecie to jedna z mocno rozwijających się dziedzin gospodarki. Wartość rynku suplementów w 2018 roku wyniosła 5,4 mld zł. i wg najnowszych prognoz będzie wzrastała o 5% w skali roku.

Badanie rynku przeprowadzone w 2017 roku pokazało, jaki Polacy mają stosunek do suplementów diety – bardzo ciekawe informacje udało się z niego uzyskać. Zgodnie z badaniem 72,4% Polaków deklaruje, iż przyjmuje suplementy diety, z czego 48% sięga po nie regularnie, a 40,6% od czasu do czasu.

Dlaczego w ogóle sięgamy po suplementy? Najczęstszym powodem jest chęć wzmocnienia organizmu (55,4%), zwiększenie odporności (44,3%) oraz uzupełnienie codziennej diety (40,7%). Wśród innych pobudek ankietowani wskazywali na poprawę urody, zgrabną sylwetkę czy…chęć bycia na bieżąco z trendami – bo branie suplementów jest modne (6,6%).

Czym kierujemy się podczas wyboru preparatów? 41,7% deklaruje, że składem, 38% ceną, natomiast 36,6% własnym doświadczeniem – co ciekawe jedynie 12% wskazuje na reklamę. Zdecydowana większość kupuje suplementy w aptece (65%). Jedynie 10% robi zakupy przez Internet – to bardzo dobra wiadomość!

Niestety, są również złe informacje płynące z badania — aż 51,3% osób przyjmujących suplementy samodzielnie decyduje o ich przyjmowaniu, a jedynie 17,3% zawsze konsultuje to z lekarzem lub farmaceutą. Pomimo iż to „jedynie” suplement, warto skonsultować decyzję o jego wprowadzeniu z lekarzem lub farmaceutą – tylko dzięki temu unikniemy groźnych interakcji z innymi przyjmowanymi lakami. Zaskakujące jest, że tak niewiele osób konsultuje wdrożenie suplementacji ze specjalistą. Jest to niespodzianka zwłaszcza w kontekście tego, że przeszło 70% respondentów zdaje sobie sprawę, że nadmierna suplementacja może być szkodliwa dla zdrowia.

Jak oceniamy działanie suplementów? 54,9% czuje wyraźną poprawę stanu zdrowia, 42,6% nie widzi zmian, ale wierzy, że suplementacja jest korzystna dla zdrowia. Tylko 3,4% jest rozczarowanym ich brakiem działania.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tego badania? Zdecydowana większość Polaków przyjmuje suplementy diety, z czego niemal połowa robi to regularnie. Głównym celem ich stosowania jest wzmocnienie organizmu, a skład to główne kryterium w wyborze preparatu. Niechętnie zasięgamy opinii specjalisty, pomimo iż wiemy, że suplementy mogą również być szkodliwe.

 

Wg badania SW RESEARCH w którym udział wzięło 807 respondentów powyżej 18 r.ż.

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email