Wspomaganie pracy mózgu dietą

Nasz mózg to niezwykle pracowita struktura – działa nieustannie. Nawet w trakcie snu, kiedy niektóre układy naszego organizmu przechodzą w stan spoczynku, w nim zachodzą skomplikowane reakcje. Właściwie odżywiony sprawia, że poprawiają się parametry procesów, którymi on steruje – lepsza jest praca serca, oddychania, poprawia się nastrój, a także skupienie i koncentracja. Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu doborowi składników odżywczych jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji czy choroby Alzheimera. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że odżywianie odgrywa istotny czynnik w rozwoju tych schorzeń. Jakie zatem składniki należy włączyć do diety by poprawić funkcjonowanie mózgu?

Według naukowców najbardziej optymalna dla pracy mózgu jest dieta łącząca w sobie założenia diety Śródziemnomorskiej oraz diety DASH. Główne zasady polegają na wprowadzeniu do diety żywności niskoprzetworzonej, głównie pochodzenia roślinnego, a ograniczeniu podaży mięsa oraz tłustego nabiału. Na specjalną uwagę w tej diecie zasługują zielone warzywa liściaste (jarmuż, szpinak, sałata, kapusta), a także owoce jagodowe – te dwie grupy produktów są najbogatsze w antyoksydanty. Dodatkowo, w diecie dla mózgu zwraca się uwagę na sposób przyrządzania potraw – ogranicza się smażenie na rzecz pieczenia, gotowania czy gotowania na parze. Oczywiście, w diecie tej nie może zabraknąć orzechów, roślin strączkowych, chudego drobiu, ryb i owoców morza, pełnoziarnistych produktów, jak również oliwy i wina (w ograniczonych ilościach!).  Czego zatem powinniśmy unikać? Wg badaczy do produktów takich należą: czerwone mięso, tłuste sery, margaryna, przemysłowe ciastka i słodycze, produkty smażone oraz Fast-food.

Dieta oparta na powyższych założeniach ma realne skutki dla naszego zdrowia. Natychmiastowe, ponieważ poprawia naszą koncentrację i samopoczucie w chwili jej stosowania, oraz długofalowe, gdyż działa profilaktycznie dla chorób układu nerwowego.

Szukasz modelu żywienia, który będzie odpowiadał tej diecie? Wypróbuj naszą dietę Food Pharmacy – znajdziesz w niej wszystko, co sprzyja pracy Twojego mózgu. Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który pomoże Ci wybrać odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne oraz odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania związane z dietą.

Podziel się tym ze znajomymi!

Share on facebook
Share on google
Share on whatsapp
Share on email